Nohut Yemeği

Nohut her zaman fasulye yemeğinin bir tık önündedir benim için. Hem süper vejeteryan proteini hem de süper bir doyurucu.
Bir doktorun yazısında okumuştum, nohut kanser hücresin olabilecek formda olan hücrelerin gelişmesini önlüyor aynı zamanda iyi bir östrojen hormonu dengeleyicisi diyordu. Bağışıklık sistemini güçlendiriyor, mutluluk hormonlarına etki edip depresyonu bile engelleyebiliyormuş. Çok ilgimi çekmişti bu yazı…
Ayrıca nohut börülce fasulye gibi bakliyatları seven başka birileri de var. O da o güzel o narin bağırsaklarımızda yaşayan yararlı bakteriler. En sevdiği yiyecekler arasında olan bu besinle onlara sizi tüm hastalıklardan koruduğu için teşekkür edebileceğiniz bir araç olabilir!
Nohutu ben severim böyle özelliklerini duyunca daha çok severim…

————————————————-

NOHUT YEMEĞİMİ BEN NASIL YAPIYORUM???
Etsiz ama kimi zaman tavuk ya da et suyu ile. Eğer kışın yapıyorsam mutlaka kerevizin o taze mis kokusundan ve tadından faydalanıyorum, en azından saplarından küçük küçük doğrayıp ekliyorum.

—————————————————

Nohutlarımı bir gün önceden ıslatıyorum kefir ile. Kefir probiyotikleri nohut fasulye gibi bakliyatların gazını çok iyi alıyor. Bununla yetinmeyip ayrıca yemeğin içine bir tutam kimyon ekliyorum.

————————————————

Nohut yemeği yapmadan önce bir taşım nohutları haşlıyorum. Hafif yumuşatıyorum.
Sonra bir tencereye sade yağımı ekleyip soğanları kavuruyorum.
Soğanlarım pembeleşince sarımsağımı ekliyorum.
Kereviz saplarını minik minik doğrayıp ekliyorum ve havuç ekliyorum bir iki karıştırıp nohutu ekliyorum.
Üzerine tavuk ya da et suyu ekleyip kısık ateşte pişiriyorum.