Pancar Turşusu

Bugün mide ve bağırsağın yakın dostu olan güzel bir tarifim var. Söylentilere göre bir çok ünlünün ve mankenin kahvaltı içeceğiymiş doğruluğunu bilemem söylentiler bu yönde🤷🏼‍♀️ suyu da kendisi de bence çok faydalı. Güçlü bir antioksidan. Özellikle bağışıklık sistemi için… İster yemeklerin yanına ister salataların üzerine ister yoğurtlu harika oluyor. Sağlıklı beslenmeye ve kilo vermeye destek👌
Kolay turşusunu yapıyorum hemencecik yemeğe başlıyorum. Bu tarifimde pancar da var ama sadece siyah havuçtan yapılabilir. Sadece pancarı da bu şekilde yapabilirsiniz.

———————————————————

🌼3 adet siyah havuç
🌼1 adet pancar
🌼1 çay bardağı sirke (yarısı üzün yarısı elma koydum ama üzümle daha güzel oluyor bence tadını biraz da keskinleştiriyor, siz dilediğiniz sirke ile yapabilirsiniz)
🌼bir tutam limon tuzu
🌼3 diş sarımsak (siz yine kendi isteğinize göre artırıp eksiltebilirsiniz)

———————————————————

Siyah havuç ve pancarı iyice yıkadıktan sonra istediğim büyüklükte kesip, üzerini geçecek kadar iyi su ekleyip düdüklü tencerede 10-15 dk haşladım. Biraz ılıdıktan sonra içine sarımsağı doğradım limon tuzunu ekledim sirkesini ekledim. Bir iki saat dışarıda bekletip arada tadına bakıyoruz az gelen malzeme olursa eklemekten çekinmeyin. Mesela ben sirkeyi az bulup sonradan tekrar ekledim. İstediğiniz tadı yakaladığınızda cam kavanoza koyup dolaba kaldırabilirsiniz, istediğiniz zaman çıkarıp yiyebilirsiniz. Özellikle yeşil salataların üzerine enfes oluyor.
Afiyet, şifa, sağlık, neşe hepsi sizin olsun görüşmek üzere🙋🏼‍♀️💜